Jdi na obsah Jdi na menu
 


MČR a PČR Enduro - 5. - 6. 5. 2018 Brezno SK

7. 5. 2018

Autoklub ČR jako garant republikového mistrovství přichystal do letošního seriálu hned dvě výrazná překvapení v podobě dvou závodů uspořádaných společně s Autoklubem slovenským přímo na Slovensku. Nápad to jistě není špatný. Slovensko uspořádat endurové závody rozhodně umí, jak Šestidenní v roce 2015, tak jeden z podniků Mistrovství Evropy v loňském roce měly hodně vysokou úroveň. Destinace je to ale vzdálená a ne pro všechny zájemce o účast na nejvyšším závodu endura dostupná. Díky mnoha omezením je však uspořádání klasické soutěže, která by nebyla jen asfaltovou rally, stále obtíženější, a tak je možné, že soutěž na území jiného státu nebude do budoucna výjimkou. 

plakat-brezno.jpg

Brezno je město nacházející se na středním Slovensku, na okraji Nízkých Tater, v Breznianské Dolině na řece Hron. Soutěž se konala v jeho okolí, v lokalitě Lúčky. Kolo měřilo 45 km a jezdci MČR ho každý den absolvovali celkem třikrát. V každém kole na jezdce čekal jeden Cross test a jeden Enduro test

dsc_0034.jpg

Bohužel stránky Autoklubu jsou natolik kvalitní, že na nich do této chvíle nejsou k dispozici výsledky a ač jsem nasadila všechny své osobní páky, dostala jsem se jen k výsledkům za neděli. Ale od Jakuba vím, že sobota mu sedla více než skvěle a ve své třídě zvítězil. Vypadalo to následovně:

Sobota

E1 - 8 jezdců (pouze jezdci českého MČR) - 1. místo

Neděle

E1 - 8 jezdců (pouze jezdci českého MČR) - 2. místo

Absolutní pořadí (včetně slovenských jezdců) - 16. místo

Co jsem mohla vypozorovat při hledání fotografií z díly Pavlíny Mařáčkové, byla trať hezká a rozmanitá, zařazen byl dokonce přejezd docela slušně tekoucí řeky. U nás něco naprosto nemyslitelného. Malá ochutnávka zde, ostatní fotografie najdete v samostatném fotoalbu.

dsc_0047_1.jpg

dsc_0510.jpg

Tradiční odkaz na výsledky tedy zatím nemám, ale doplním ho hned jak bude k dispozici.

dsc_0599.jpg

A jak to viděl sám Jakub?

"Zdravím, na Slovensko jsme odjížděli už ve čtvrtek kvůli dlouhé cestě. V pátek jsme procházeli testy, které nevypadaly úplně tak, jak jsme doufali. Cross test byl natažen na motokrosové trati společně s extrémní vložkou, celý test trval okolo 8 minut. Enduro test byl celý zamotaný v lese, místy bylo křoví nebo vysoká tráva po pás a v ní byla hromada kamení. Vypadalo to nebezpečně. Test trval okolo 8 a půl minuty. Přejímka proběhla na náměstí v Brezně, kde bylo pak i slavnostní zahájení. V sobotu v 7 ráno byla rozprava a v 8 hodin start. Jeli se 3 kola. Jedno kolo bylo dlouhé 42km a měli jsme 2 hodiny na objetí.

Na přejezdu bylo dost hezkých a někdy i těžkých míst. Najížděli jsme 25 minut do první a 35 minut do druhé časovky. Testy na jízdu nakonec nebyly tak hrozný jako vypadaly, když jsme je procházeli. V sobotu to Edovi Helmichovi nějak nesedlo a povedlo se mi být před ním a vyhrát tedy kategorii E1. V neděli už se Eda vzpamatoval a o dost zrychlil. A už jsem nebyl schopný ho předjet. Takže v neděli jsem skončil na 2. místě. Trať byla jinak skvěle připravená, řekl bych skoro na evropské úrovni. Nakonec bych chtěl ještě poděkovat týmu KBS za možnost u nich tankovat. To je asi vše co mě napadá ohledně závodů na Slovensku. 

Jakube, velká gratulace! Jsme na tebe vážně pyšní!

M.D.