Jdi na obsah Jdi na menu
 


Speciální výletník - Cesta k Bráně do pekla I.

7. 9. 2018

Cesta k pekelné bráně


Na začátku mého vyprávění  se chci omluvit z letošní brigády na přípravě tratí pro ECC. Prostě nemohu. Na jaře jsem dostal možnost, zúčasnit se výpravy na motorkách, nazvané Cesta k Pekelné bráně. Pekelná brána leží v poušti v Turkmenistánu. Je to kráter v zemi, který už 50 let hoří. Zapálili ho inženýři ze SSSR, když chtěli nějakou trhavinou zacpat unikající plyn.

imagesuqj1crlz.jpg

pozn. Wikipedia

Kráter vznikl jako výsledek lidské činnosti, kdy zde v roce 1971 prováděli sovětští geologové průzkum ložiska zemního plynu. Během vrtání došlo k propadnutí podloží a vzniku kráteru o průměru 100 metrů a hloubce kolem 20 metrů. Dle vyjádření místních obyvatel sovětští geologové během vrtání narazili na podzemní jeskyni, do které se následně propadl strop. Došlo k proražení izolačních vrstev horniny, což umožnilo únik ložiska zemního plynu na zemský povrch. Z důvodů bezpečnosti, aby se plyn nešířil do okolí, se sovětští geologové rozhodli v roce 1971 unikající plyn zapálit.

Původní představa geologů byla, že ložisko zemního plynu brzy vyhoří, což se ale nestalo, takže plyn uniká a hoří nepřetržitě již 48 let (k roku 2018).


K Pekelné bráně vede dlouhá cesta. Vyjíždíme z Prahy přes Slovensko, Ukrajinu, Ruskem až k pohoří Ural do Kazachstánu ,Uzbekistánu a konečně Turkmenistánu. Tam je Darvaza - Pekelná brána. Vracet se budeme přes Írán, Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko.

trasa-vypravy-turkmenistan-2018.jpg

Cesta je plánována na měsíc, délka je něco kolem 11 000 km. Výpravu vede Petr Heinrich, zkušený cestovatel. Navštívíme ale i země, se kterými zkušenosti nemá. Vyrážíme v sobotu 8.9. Držte nám palce,  budeme to potřebovat.

Milan