Jdi na obsah Jdi na menu
 


92. ISDE France

21. 9. 2017

Enduroklub Semily zazářil na mezinárodní Šestidenní ve Francii

Letoší již 92. ročník mezinárodní motocyklové šestidenní soutěže se konal ve francouzském městě Brive la Gaillarde ve dnech 28.8. – 2.9.2017. Tento závod je považován za mistrovství světa týmů, kde kromě reprezentačních výběrů jednotlivých zemí soutěží také klubové týmy. Enduroklub Semily přihlásil do této soutěže dva týmy. Tým Enduroklub Semily ve složení Milan Kottek, Tomáš Trubička a Martin Makovec a juniorský tým Enduroklubu Semily ve složení Jakub Marek, Ondřej Havrda a Jiří Slischka.

Do Francie jsme se vydali už v pondělí 21. srpna. Na místo jsme dorazili v úterý odpoledne a postavili jsme společné zázemí s týmem Motosportu Bozkov.  Spolupráce obou týmů se nám osvědčila již při Šestidenní na Slovensku v roce 2015. Jezdci se již od středy intenzivně věnovali procházení jednotlivých testů závodu a přípravě svých motocyklů. My ostatní jsme obhlíželi stanoviště časových kontrol a věnovali se přípravě zázemí. V pátek proběhly formální a technické přejímky jezdců a motocyklů, které všichni naši závodníci absolvovali bez problémů, včetně obávaného měření hluku.

V pondělí se na start postavilo téměř 700 jezdců z 31 zemí celého světa. V soutěži klubových týmů, kde jsme startovali, se představilo 167 tříčlenných týmů. Hned první den nám Šestidenní ukázala své světlé i tmavé stránky. Pořadatelé připravili velmi náročnou trať. Na jezdce čekalo 282 kilometrů, což je asi 7,5 hodiny jízdy terénem. Hned v počátku se zranil jeden z jezdců našeho seniorského týmu Martin Makovec. Se zlomeninou malíkové hrany absolvoval ještě 170 kilometrů, ale po té, co ho ve výjezdu nechtěně srazil jeden z anglických soupeřů a způsobil mu ještě zranění nohy, jsme se rozhodli, že ze soutěže odstoupí a převezli jsme ho k lékařskému ošetření. To pro nás znamenalo, že tým bude připisovat každý den tříhodinovou penalizaci a tedy konec nadějí na dobré umístění tohoto týmu. Navíc se podařilo dalšímu jezdci Tomáši Trubičkovi zabloudit na trati a nesplnit tak časový limit. Aby mohl soutěž dokončit, vybral si tzv. “žolíka“ a proto mohl startovat i v dalších dnech. Juniorský tým první den všechny překvapil krásným 16. místem.

V úterý se jela stejná trať jako v pondělí. Junioři udrželi 16. místo a zbylí členové seniorského týmu pokračovali bez problémů. Všechny jezdce sužovalo obrovské teplo, kdy teploty dosahovaly až 38°C.  Ve středu se jel nový okruh o délce cca 240 km. Junioři drželi stále 16. místo. Další problémy se nevyhnuly Tomáši Trubičkovi, který s vypětím všech fyzických i psychických sil dojel do cíle minutu před vypršením časového limitu. Ve čtvrtek kluci z juniorského týmu ještě zrychlili a poskočili o jedno místo dopředu.

Pátý den na trati dlouhé 260 kilometrů a třiceti kilometrech rychlostních testů předvedli junioři skvělý výkon, místy až na hranici svých možností. Posunuli se před sobotním závěrečným motokrosem na senzační 11. místo. V závěrečném motokrosu se startovalo podle dosažených časů z předchozích pěti dnů od nejpomalejších jezdců v jednotlivých třídách až po ty nejrychlejší. Ve své rozjížďce výborně zabojoval Milan Kottek, který v ní skončil na pátém místě. Velmi pěkně zajeli i všichni tři junioři.

A tak zhruba po 1300 kilometrech a 42 hodinách strávených v sedlech motocyklů se semilský juniorský tým mohl radovat z 11. místa, vybojovaného mezi konkurencí 167 klubových týmů z celého světa. Pro zajímavost ještě uvedu umístění našich jezdců v jednotlivých třídách. V kategorii E1 se ze 151 startujících umístil Jakub Marek na 12. místě a Jirka Slischka na 17. místě. V kategorii E2 dojel z 217 startujících Ondra Havrda 35., a Milan Kottek 45.. Všichni čtyři získali zlaté medaile FIM za úspěšné absolvování nejtěžšího motocyklového závodu. Soutěž zdárně dokončil i Tomáš Trubička, který ale medaili nezískal, protože použil výše zmíněného „žolíka“.

Závěrem patří velké poděkování jezdcům za předvedené výkony, doprovodům za perfektně odvedenou práci, sponzorům, bez nichž bychom tuto finančně velmi náročnou soutěž nemohli absolvovat, kamarádům z Bozkova za spolupráci a perfektní catering, všem příznivcům za fandění a rodinným příslušníkům za podporu a pochopení.

Za Enduroklub Semily vedoucí týmu Jaroslav Bachman

isde_semily17.jpg