Jdi na obsah Jdi na menu

Ohlédnutí za 10. ročníkem ECC

9. 10. 2018

Skoro se ani nechce věřit, že seriál motocyklových cross-country slaví první velké kulatiny. Určitě nejsem povolanou osobou na to, abych těch uplynulých deset let hodnotila, ale myslím, že dlouhodobé trvání seriálu je jasným důkazem o tom, že to je tradice správná. Seriál přitáhl milovníky motorek ze širokého okolí, z nejednoho malého špunta udělal závodníka a zavinil v tom nejlepším slova smyslu zakládání motocyklových klubů i v malých vesnicích.  A jak je vidět na počtech účastníků, tak nijak neztratil závodnické kouzlo a pro závodníky samotné je stále atraktivní. Přeji tedy ECC seriálu do té druhé desítky hodně nadšených příznivců, ať už jezdců či pořadatelů, stálou přízeň počasí a rozumné vlastníky pozemků.

V letošním roce se odjely čtyři dvoudenní závody – Chuchelna, Bozkov, Mříčná a Benešov a dva jednodenní závody – Loukov a Vysoké n. Jizerou. Loukov měl pak v seriálu svou premiéru, což byl dle mého názoru krok správným směrem.

A teď k tomu nejdůležitějšímu, jak si vedli jezdci našeho Enduroklubu.

Licence A

Na start třídy se za celý rok postavilo 26 jezdců, z toho byli 4 naši.

Ondřej Havrda

Ondra od samého začátku bojoval o celkové vítězství. Souboj s bratry Kouckými z bozkovského Motosportu to byl ale velmi těžký. Obzvláště mladší Tomáš chytil v závěrečných dílech seriálu velkou formu a v konečném součtu Ondru o 10 bodů porazil. Ondřej tedy skončil druhý, s celkovým počtem 206 bodů.

Milan Kottek

Milan byl vedle Ondry spolehlivou jistotou ve startovním poli a společně tvořili jistý semilský protipól bozkovskému duu. Nejlepší umístění si vyjel ve druhém bozkovském závodě a i přes přetržené plynové lanko v Benešově nakonec uhájil celkové 3. místo se ziskem 169 bodů.

Tomáš Trubička

Tom si v letošním roce odzávodil povinný postup do Licencí A. Své nejlepší výsledky zaznamenal v Bozkově a Benešově a s celkovým počtem 124 bodů vybojoval 5. místo.

Zdeněk Šourek

Zdeněk do seriálu naskočil a v posledních dvou závodech, ve kterých si vyjel celkem 41 bodů a 11. místo.

Licence B

V této třídě závodilo v součtu 44 jezdců, naši byli 3.

Martin Zeman ml.

Martin bohužel nenastoupil hned v druhém závodě v Chuchelně, což ho stálo pomyslné stupně vítězů. V celkovém součtu totiž za třetím Michalem Buriánkem, který absolvoval závody všechny, zaostal o pouhé dva body. Tedy 157 bodů a 4. místo.

Petr Havrda

Petr nastoupil do všech závodů, hned v tom prvním ale šachovnicový prapor pro poruchu neviděl. Součet 122 bodů tak stačil na 6. místo, když místo páté bylo o pouhé 2 body výš.

Jiří Kottek

Jirka zvládl nastoupit jen ve čtyřech jednotlivých závodech, ve který mu příliš štěstí nepřálo a tak nesbíral jen 12 bodů, v celkovém pořadí to je 30. místo.

E1

Na start třídy se postavilo celkem 65 závodníků, my jsme měli 3 zástupce.

Jakub Vlach

Jakub v nové sezóně osedlal novou motorku a s ní vystřelil na nejvyšší příčky v téměř každém startu. Čtyři závody vyhrál, čtyřikrát byl druhý. S celkovým počtem 224 bodů skončil druhý, když mu na vítězného Josefa Kozu z Motosportu Lhotka chyběli 2 body. Jakube, smekám!

Jan Kopecký

Honza neobjel všechny závody. Nejlepší umístění zaznamenal ve druhém chuchelském závodě, velmi dobře mu vyšel také Benešov. Celkových 102 bodů však stačilo na skvělé 5. místo.

Michal Janoušek

Ani Michal nenastoupil na start ve všech závodech, zvládl jich jen přesnou polovinu. Nasbíral v nich 39 bodů a obsadil 15. místo.

E2

Každoročně nejsilnější třída – letos 119 jezdců, z toho 5 semilských.

Tomáš Hák

Nelze začít jinak – Tomáš je vítězem třídy. A to i přesto, že díky úrazu neabsolvoval tři poslední závody a se zafixovanou lopatkou jen smutně přihlížel. No, smutně. Já ho vlastně asi nikdy smutného neviděla. A asi proto, že neustále rozhazuje úsměvy a vtípky na všechny strany, mu jeho „šéfová“ paní Štěstěna zůstala neuvěřitelně nakloněná a ono celkové vítězství mu za součet 154 bodů dopřála. Tome, za mě velká gratulace!

Petr Holata

Tohle byl jeden velký návrat. Ani nevím, kdy se v našem dresu postavil Petr na start naposledy, ale ono to vlastně není důležité, hlavně že se to stalo. A to hned dvakrát – v Mříčné a ve Vysokém, kdy si Petr za 4. místo došel na pódium pro pohár. Za dva starty nasbíral 32 bodů a obsadil 19. místo.

Pavel Řehák

Pavel startoval čtyřikrát a zvláště druhý benešovský závod se mu povedl hned za 14 bodů. Celkem jich pak bylo 23 a 22. místo.

Pavel Čapek

Pavel je naším jezdcem od letošního endura ve Mšeně. V ECC startoval čtyřikrát, jednou však do cíle nedojel. Nasbíral tak 19 bodů a obsadil 26. místo.

Jarda Kučera

Jardovi toho pracovní a především milé rodinné povinnosti mnoho v závodech nedovolily, přesto zvládl nasbírat 12 bodů a obsadit 32. místo.

E3

Celkem 72 startujících a jediný semilský zástupce.

Václav Studnička

Vašek se postavil na start jen třikrát, ve druhém dni na domácí půdě však dojel na skvělém 3. místě. Celkově nastřádal 44 bodů a vystoupal na 14. místo.

Veterán s licencí

Na startu se objevilo celkem 32 závodníků, jeden z nich byl v našem dresu.

Milan Kotrč

Milan se postavil na start jen v jediném závodě, a to v prvním benešovském. Připsal si 14 bodů za 7. místo a celkově skončil třiadvacátý.

Veterán bez licence

V této třídě se postavilo na start 62 závodníků, 4 z nich byli v tom správném dresu.

Jirka Kroutvar

Jirka poctivě odjel všechny závody, ve který nasbíral 86 bodů. V celkovém součtu to stačilo na 8. místo.

Martin Zeman st.

Martinova účast bohužel vinou zdravotních neduhů tak častá nebyla. Závodil pouze pětkrát. Vyjel si ale 85 bodu a 9. místo.

Petr Vlach

Petr začal sezónu smolně a stávkující rameno, pohmožděné na CAMSu v Ostravě, mu dovolilo vyskočit do sedla až na závěr sezóny. Za pět závodů nasbíral 39 bodů a obsadil 20. místo.

Aleš Řehák

Aleš vyzkoušel pouze trať v Benešově, za 6 bodů z toho bylo 49. místo.

85 a 125 ccm

V této třídě nastoupilo celkem 17 závodníků a 1 semilský.

Jiří Halama

Jirka se až doposud věnoval především motocrossu. A nebylo by tomu jinak, kdyby si v polovině sezóny nezlomil ruku. Po zdárném zahojení se pak ve Vysokém poprvé postavil mezi enduráky a vyjel si skvělé 2. místo. Zadřený motor v Benešově už mu sice další bodový příděl nedopřál, i tak je to ale pro nás velký příslib do dalších ročníků. Celkem tedy 22 bodů a 13. místo.

Děti 65 ccm

Celkem 20 závodníků a jeden náš zástupce.

Jiří Halama

Ještě než zcela dorostl do motorky s vyšším obsahem, postavil se Jirka ještě na start vyšší dětské kategorie. V Loukově více než suverénně zvítězil a za 25 bodů obsadil 7. místo.

Soutěž týmů

Do této soutěže se přihlásilo 8 týmů. Enduroklub Semily skončil druhý s celkovým počtem 1145 bodů.